انواع بنزین
نوشته شده در تاريخ 1401/5/22 ساعت 9:01 بامداد
Image Not Loaded

موضوع: انواع بنزين

در سطح دنيا معمولا بنزين در چهار کيفيت مختلف در دسترس است که معمولاً با نام ­هاي 91 ، 95 ، 98 و E10  به علاوه­ي E85 شناخته­ شده هستند. اين اعداد بسيار مهم هستند و هر کدام معرف يک نوع از ترکيبات بنزين مي باشد. عدد 91 بيانگر استاندارد بنزين بدون سرب، اعداد 95 و 98 معرف استاندارد بنزين بدون سرب اعلاء و استانداردE10  ، مخلوط اتانول (مخلوطي از 10 درصد اتانول در بنزين) و جايگزين استاندارد 91 در اکثر اتومبيل­هاي ساخته شده از سال 2005 است.

شماره­هاي 91 ، 95 و 98 به اصطلاح "درجه اُکتان" سوخت هستند. آنها از نظر انرژي موجود در سوخت تقريباً يکسان هستند. درجه اُکتان شاخصي از مقاومت سوخت در برابر سريع سوختن در موتور خودرو است. اگر اين اتفاق بيفتد (سريع سوختن)، باعث ايجاد "ضربه انفجار" يا در اصطلاح "سرفه کردن " در موتور مي­شود، که از نظر مکانيکي براي خودرو مخرب و مضر است و نيز باعث باز بودن دائم دريچه گاز خودرو مي­شود.

خودروسازان، موتور را براساس حداقل درجه اُکتان طراحي مي­کنند و معمولا نوع سوخت مصرفي موتور خودرو را بر روي درب باک سوخت مي نويسند. اگر درب باک سوخت اتومبيل باز شود و بر روي آن نوشته شده باشد "فقط بنزين بدون سرب" اين بدان معناست که بنزين با استاندارد 91 توصيه شده است. اگر بر روي درب باک سوخت نوشته شده باشد "فقط بنزين بدون سرب اعلاء"، اين بدان معناست که شما بايد حداقل از بنزين با درجه اُکتان 95 استفاده کنيد. همچنين اگر درب باک سوخت  بگويد از 98 استفاده کنيد، اين دقيقا همان کاري است که بايد انجام داد و  از بنزين با درجه اُکتان 98 بايد استفاده کرد و يا به عبارت ديگر راننده حتي مجاز به استفاده از استاندارد 95 نمي باشد.

اگر از سوختي با درجه اَکتان بالاتر استفاده شود، به موتور آسيبي نمي­رساند. به عنوان مثال، اگر در موتوري که براساس درجه اُکتان 91 طراحي شده است، از بنزيني با درجه اُکتان 95 يا 98 استفاده شود، مشکلي ايجاد نمي­ کند. اگر در خودرو از سوختي با درجه اُکتان بالاتر از حداقل مقدار توصيه شده استفاده شود، مصرف سوخت بهتر و يا راندمان بالاتري (بسته به نحوه رانندگي) ايجاد خواهد شد. اما در عمل، بهبود کيفيت ناچيز است و گران قيمت بودن سوختي با درجه اُكتان بالاتر، اغلب صرفه اقتصادي استفاده از آن را کاهش مي­دهد. در نتيجه اين يک انتخاب منطقي به لحاظ اقتصادي نيست که در موتوري که براساس درجه اُکتان 91 طراحي شده است، از بنزيني با درجه اُکتان 98 استفاده کرد، حتي اگر ممکن باشد کمي بهتر عمل کند. به عبارت ساده تر شما اگر سوختي با درجه اکتان بالاتر استفاده کنيد، مصرف سوخت پايين تري خواهيد داشت اما سوخت گران تري خريداري کرده ايد که در نتيجه اين باعث مي شود صرفه اقتصادي نداشته باشد و به علاوه آنچنان بهبود کيفيت نيز ايجاد نگردد.

 

 

ويژگي هاي انواع استاندارد

 

                   استاندارد E10 :

1- اغلب ارزانتر از 91 مي­باشد.

2- از صنعت نيشکر پشتيباني مي­کند.

3- مي­تواند اقتصاد سوختي (نفتي) را مختل کند.

4- ناسازگار با بسياري از وسايل نقليه

 

                    استاندارد 91 :

1- تقريباً در همه جا يافت مي­شود.

2- تعداد اتومبيل­هاي بيشتري نسبت به E10 مي­توانند از آن استفاده کنند.

3- گرانتر از E10مي­باشد.

4- در بين بسياري از اتومبيل­هاي مدرن، طرفداران زيادي دارد.

 

                   استاندارد 95 :

1- متوسط عملکرد سوخت، خوب است.

2- بسياري از اتومبيل­هاي کوچک که داراي سيستم توربو هستند، از اين نوع استاندارد استفاده مي­کنند.

3- معمولاً بسيار گرانتر از 91 هستند.

4- به سختي مي­توان از اين نوع بنزين يافت.

 

                    استاندارد 98 :

1- بالاترين عملکرد.

2- قابليت شستشوي انژکتورها، مجاري موتور و ... را دارد.

3-  اغلب خودروهايي که بدنبال عملکرد بالايي هستند از استاندارد 98 استفاده مي­کنند.

4- افزايش قيمت بسيار بالايي نسبت به استاندارد 95 دارند گران ترين سوخت محسوب مي شوند.

بنزين E10 چيست؟

سوخت E10 ترکيبي از 10 درصد اتانول و 90 درصد بنزين بدون سرب است همانطور که مي­دانيم اتانول يک نوع الکل است و جزء الکل­هاي خوراکي محسوب مي­شود. در واقعيت، بنزين E10 در بسياري از موارد داراي درجه اکتان بالاتري (حدوداً 94) نسبت به استاندارد 91 معمولي مي­باشد و اين بدان معني است که موتور عملکرد بهتري دارد. با اين حال، اتانول سطح انرژي مخلوط را 30 درصد کاهش مي­دهد، يعني ممکن است اندکي ضرر در مصرف سوخت (اقتصادي) ايجاد گردد. علاوه بر اين، مي توان به جاي ارسال پول براي خريد نفت از اشراف زادگان خاورميانه، به پيشبرد صنعت نيشکر و ذرت در استراليا کمک نمود. E10 تنها موردي است که با سوخت­هاي ترکيبي از اتانول همراه است. استاندارد E85 ممکن است قدم بعدي در تکامل سوخت­هاي ترکيبي اتانول دار باشد.

بنزين E85 چيست؟

مقدار اتانول موجود در بنزين E85 از استاندارد  E10 فراتر مي­رود و حدوداً بين 50 تا 85 درصد اتانول دارد. اين نوع بنزين با نام مستعار "سوخت سازگار" شناخته مي­شود.  E85 سطح اُکتان را به 100 افزايش مي­دهد و به همين دليل است که به عنوان سوخت مسابقه­اي به حساب مي­آيد، همچنين بهترين خودروهاي هولدن هشت سيلندر V شکل و خودروهاي فورد از اين نوع سوخت استفاده مي کنند. اين بدليل ويژگي­هاي عملکردي آن است، اما همانند بنزين E10 داراي چگالي انرژي پايين­تري نسبت به بنزين معمولي بدون سرب دارد و ميزان مصرف سوخت به طور بالقوه تا 30 درصد افزايش مي­يابد. بنزين E85 مورد علاقه­ي سرعت بازها و صاحبان خودروهاي راندمان بالا است. با اين حال، يافتن سوخت  E85  در حال حاضر کار سختي است. بنزينE85  معمولاً ارزان­تر از بنزين معمولي استاندارد 91 است، اما بايد وسيله نقليه مورد نظر را با اين سوخت سازگار نمود.  به عبارت ديگر بايد اجزاي سيستم سوخت رساني از قبيل انژکتورها، پمپ بنزين و ... را منطبق با سوخت جديد کرد.

 

استفاده از سوخت با درجه اکتان پايين تر

استفاده از سوخت مناسب و صحيح باعث مي­شود، زمان­بندي و جرقه­زني دقيق در چرخه احتراق حاصل ­گردد، استفاده از سوخت با درجه اُکتان پايين­تر از مقدار توصيه شده باعث ايجاد ضربه زني و سرفه کردن موتور مي­شود. اين بدان معناست که اگر از سوختي با درجه اکتان پايين­تر از مقدار توصيه استفاده شود، شايد موتور  از بين نرود اما ممکن است موارد زير رخ مي­دهد:

براي مثال، اگر خودرويي  را در نظر بگيريم با کارايي و راندمان بالا که به بنزين نوع 98 احتياج داشته باشد، استفاده از 91 يا E10 مي­تواند باعث ايجاد ضربه زني و سرفه کردن موتور شود.

جهت جلوگيري از ضربه زدن موتور و سرفه کردن مواردي وجود دارد که مي­توان براي مراقبت از خودرو انجام داد:

اگر خودرو هيچ نشانه­اي از سرفه کردن يا ضربه زدن ندارد، موتور مي­تواند با سوخت جديد سازگار باشد، اما  ممکن است مصرف سوخت بالايي داشته باشد و يا شتاب معمولي نداشته باشد. در اين حالت تا زماني که مخزن سوخت خالي نشود، بايد به رانندگي ادامه داد و سپس با سوخت پيشنهادي از طرف سازنده خودرو، مخزن را پر کرد.

در هر حال استفاده از سوختي با درجه اُکتان پايين­تر از حداقل ميزان توصيه­شده توسط سازنده، قابل قبول نيست. در موتوري که براساس درجه اُکتان 95 يا 98 طراحي شده، استفاده از بنزين با درجه اُکتان 91 به طور بالقوه مخرب است.

 

از چه بنزيني بايد استفاده کرد؟

با توجه به مطالب بيان شده، مي توان مسئله انتخاب صحيح نوع سوخت براي خودرو را بسيار با اهميت دانست. غالباً استفاده از سوختي با کيفيت پايين مي­تواند باعث اختلال در شتاب و صرفه جويي در سوخت شود، بنابراين ممکن است هزينه هاي ديگري را براي خودرو به همراه داشته باشد. بنابراين توليدکنندگان خودرو  بي دليل حداقل کيفيت سوخت را توصيه نمي­کنند. اغلب خودروها زماني مي­توانند که شرايط حداکثر توان کار را ايجاد کنند که فقط و فقط از نوع سوخت توصيه شده استفاده کنند.

خالي از لطف نيست که بدانيم، طي تحقيقات انجام شده بر روي خودروهاي مورد استفاده در کشور استراليا، يک ليست از ده خودروي متدوال و محبوب در جامعه به همراه نوع سوخت و درجه اکتان توصيه شده توسط سازنده، تهيه شده است. همانطور که در جدول زير قابل مشاهده است در همه ي موارد، سوخت 91 توصيه شده است.

بايد توجه داشت که سوخت توصيه شده توسط سازنده، حداقل استاندارد ممکن است اما اغلب موتورهاي پيشرفته، بسته به نوع سوختي که استفاده مي­کنند، قابليت انطباق (سازگاري) با سوخت­هايي با استاندارد پايين­تر و يا بالاتر از خودشان را دارند و بسياري از مدل­هاي منحصربفرد خودرو که راندمان گرا هستند، احتمالاً به سوختي با درجه اُکتان بالاتر احتياج دارند. با ظهور وسايل نقليه کوچک و اقتصادي که به سيستم توربوشارژ  مجهز شده اند، شاهد افزايش مصرف سوخت در استانداردهاي 95 و 98 است. همچنين بسياري از وسايل نقليه مدرن مي­توانند بدون ايجاد اثر جدي با E10  يا 91 کارکنند.

مرجع:

https://www.canstarblue.com.au/vehicles/which-petrol-should-you-use/

چکيده مقاله

مقاله حاضر به بررسي و معرفي انواع استانداردهاي بنزين در سطح بين المل و نيز نوع عملکرد آن ها مي پردازد. تفاوت انواع بنزين ها در مقدار درجه اکتان آن ها مي باشد. بسته به نوع طراحي خودرو توسط سازنده، حداقل استاندارد توصيه شده اي براي آن معرفي مي گردد که بايد از آن سوخت استفاده شود. استفاده از سوختي با درجه اکتان بالاتر تقريبا مي توان گفت آنچنان اثري به لحاظ کيفي و اقتصادي ايجاد نخواهد کرد. اما استفاده از سوختي با  درجه اکتان پايين تر به طور بالقوه مي تواند براي خودرو مضر و مخرب باشد. در نتيجه براي ايجاد حداکثر توان کاري نياز است تا به توصيه سازنده توجه نمود. اما در اين ميان خودروهاي مدرن و پيشرفته اي ساخته مي شوند که ميتوانند خود را با سوخت هايي با درجه اکتان بالاتر و يا پايين تر سازگار نمايند.

 

کلمات کليدي مقاله

خودرو- بنزين – درجه اکتان – سوخت – مصرف سوخت – وسيله نقليه – راندمان – بنزين بدون سرب – اتانول – استاندارد 91 – استاندارد 95- استاندارد 98- E10  - E85 – ضربه زني – شتاب – انواع بنزين – حداکثر توان

 

اشتراک گذاري مطلب
تست