تکنولوژی واقعیت مجازی در اتاق عمل جراحی 

فناوری واقعیت افزوده یکی از تحولات چند دهه اخیر است که به ‌سرعت در حوزه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد . امروز دیگر کاربرد این فناوری تنها به تجارت ، هنر و بازی‌های ویدئویی محدود نمی‌شود . واقعیت افزوده در پزشکی هم کاربرد دارد. محققان اروپایی در حال طراحی ابزاری هستند که دستیار جراح در اتاق عمل است.

فناوری واقعیت افزوده خواهد توانست جان انسانها را در اتاق عمل نجات بدهد . محققان اروپایی در دانشگاه پیزا مشغول طراحی فناوری هستند که دستان جراح را حین عملهای جراحی ظریف و پیچیده هدایت کرده و اطلاعات با ارزشی را در زمان واقعی در اختیار پزشک قرار می‌دهد.

 

اما این فناوری دقیقا به چه صورت عمل می‌کند و چگونه از آن در عمل جراحی استفاده می‌شود؟

آینده پزشکی بیشتر از بیش به سمت فناوری‌های پیشرفته حرکت می‌کند . فناوری واقعیت افزوده قرار است تحولی بزرگ در اتاق عمل جراحی بوجود آورد.

این فناوری در واقع قادر است واقعیت مجازی و دنیای واقعی را باهم ترکیب کند. به این ترتیب تعامل جراح با محیط واقعی بیشتر می‌شود.

محققان طرح اروپایی موسوم به «Vostars» در بیمارستان در شهر پیزا در ایتالیا در حال طراحی و آزمایش دستگاهی هستند تا بیشترین و بهترین اطلاعات را به‌ویژه در عملیات جراحی حساس و پیچیده مثل عمل جراحی فک و صورت، به جراح منتقل کند.

 

حذف اشتباهات جراح

جیوانی واریالی، جراح فک و صورت در بیمارستان دانشگاه «سنت اورسولا» در بولنی می‌گوید : « ما اغلب در جراحی فک صورت، برای اصلاح ناهنجاری‌های اسکلتی و فکی مجبوریم بخش‌هایی از اسکلت صورت را تغییر بدهیم . اگر راهی وجود داشته باشد که با آن بتوانیم برای حفظ تقارن دو طرف صورت داخل صورت بیمار را ببینیم کمک ارزشمندی خواهد بود » .

در این طرح از دو مدل موجود هدست واقعیت افزوده استفاده می‌شود. داده‌های مهم مثل تعیین مکان دقیق جراحی، اطلاعات مربوط به تنفس و ضربان قلب بیمار در صفحه نمایش هدست جراح نمایش داده می‌شود در نتیجه پزشک مجبور نیست برای دریافت این اطلاعات سرش را به سمت مانیتورهای دیگر اتاق عمل بچرخاند.

وینچنزو فراری، متخصص مهندسی پزشکی در دانشگاه پیزا می‌گوید: «یکی از ویژگی اصلی این عینک این است که اطلاعاتی را که جراح حین انجام جراحی به آن نیاز دارد مقابل چشم او قرار می‌دهد. در این صورت جراح قادر است صحت اطلاعات دریافتی از واقعیت مجازی را با دقت فوق‌العاده بالا تایید کند. علاوه بر این، میدان دید جراح نیز گسترش می‌یابد ».

 

ترکیب داده‌های واقعیت مجازی با داده‌های واقعی

این سیستم با هدستی که روی سر و صورت جراح قرار می‌گیرد کار می کند و قادر است تصاویر واقعی را با تصاویر پزشکی مثل سی تی اسکن ، ام آر آی، رادیوگرافی یا داده‌های دیگر بیمار با هم ترکیب کند.

به کارگیری فناوری واقعیت افزوده در اتاق عمل، اطلاعات مجازی را وارد دنیای واقعی می‌کند.

فابریتزو کوتولو،  متخصص مهندسی پزشکی می‌گوید:‌ «برای افزودن تصاویر جراحی به دنیای واقعی، نیاز به دوربین‌هایی داریم که بتواند همه چیزهایی را که اطرافمان رخ می‌دهد ثبت کند. مرحله بعد باید تصاویر مجازی از فضای داخل بدن بیمار را بازسازی کنیم.»

 

افزایش دقت پزشک و کاهش زمان جراحی

انتظار می‌رود این فناوری، دقت عمل جراحی را افزایش و زمان جراحی را حداقل ۱۱ درصد کاهش بدهد. اما دستیابی به این هدف مستلزم این است که از نحوه انتقال تصاویر از عینک جلوی چشم پزشک جراح مطمئن شویم.

مارینا کاربونه، متخصص مهندسی پزشکی می‌گوید: «کار من این است که واسطی بین جراح و نحوه کار دوربین جلوی چشم او ایجاد کنم. در واقع من باید پروتکل جراحی و ترجمه این پروتکل را در دستگاه تعریف  و نحوه کار دستگاه در مراحل مختلف را مشخص کنم».

 

منابع :

www. parsi.euronews.com

www.asiajarah.com

www.itmen.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *